Farm

משכנתא לקיבוצים

בשעה טובה, הקיבוץ החליט להרחיב את השורות, לקבל משפחות נוספות ואתם רוצים לקבוע את מושבכם באיכות חיים, בסביבה איכותית, שלווה ורגועה! 

אז לאחר שעברתם בהצלחה את הוועדות השונות, התקבלתם כחברי קיבוץ ואף שילמתם סכום מסוים על הקרקע עליה אתם מעוניינים לבנות, יצוצו מספר בעיות הקשורות לבניית הבית, בהם  תיתקלו בהגיעכם לשלבי המימון מול הבנקים.

כנראה שתשמעו בין השאר:

  • לא ניתן להוציא אישור זכויות ממנהל מקרקעי ישראל

  • לא הסתיים תהליך השיוך והפרצלציה

  • יש לכם אפשרות להלוואה אך ורק בנק X של סכום מקסימלי Y

  • אין אישור למשכנתא

  • לא ניתן לרשום על שמכם את הקרקע

  • אין אישור לסכום אותו אתם צריכים

  • ועוד..

 

 

אז בואו נעשה קצת סדר לפני שאנחנו רצים בין הגופים השונים בניסיון לבנות את דירת חלומותינו, אחרי הכל כולם רוצים להגיע לפתרון מיטבי שיענה על כל הדרישות !

 

ראשית- מהי הבעיה המשפטית הטמונה כאן?

עליכם לזכור, מבחינת רשות מקרקעי ישראל, קרקעות הקיבוץ שייכות בהרבה מקרים לקיבוץ עצמו, מה שהופך את שיוך הקרקע לכל תושב באופן פרטי למעט בעייתי, מכיוון שכל השטחים כולל ההרחבות למיניהם טרם שויכו לכל משפחה אין לאותה המשפחה זכות קניינית על הקרקע מה שמונע מהבנק לשעבד את הקרקעות לצורך נטילת משכנתא וכיוצא בזה. הבנקים מבחינתם, שואפים להקטין את רמת הסיכון שלהם, ואם במקרה, חס וחלילה, זוג מסויים לא יעמוד בתשלומי המשכנתא, הבנק ירצה להשתמש בקרקע של חבר הקיבוץ כבטוחה לכספים אותם העביר לו, ולכן- במקרה והקרקעות לא משויכות לתושבים, ישנה בעיה מבחינת הסיכון ואפשרות המימוש של הבנקים.

"אז מה עושים, הכל אבוד?"

לא להכנס לפאניקה, בדיוק בגלל הבעיה שלעיל, קמה קרן מטעם האגודות הקיבוציות, שמה קרן קמ"ע. מטרתה לספק ערבויות לבנקים בסכומים מסוימים, ובכך, להעמיד בטוחה כספית לבנק שמעוניין לתת הלוואה/משכנתא לחברי הקיבוץ. עד לא מכבר היתה בעיה מבחינת צורת העבודה וההתנהלות מול הבנקים מבחינת הקרן הזו, אך לשמחתנו, רוב הבעיות נפתרו וכיום במקרים מסוימים ניתן להעמיד לבנקים ערבויות מטעם הקרן להלוואה, וכמו שנפרט בהמשך גם למשכנתא!

מי נכנס לתמונה?

נכון לימים אלו, כל קיבוץ נבחן לגופו על ידי הבנקים השונים, יש לזכור- לכל קיבוץ סטטוס שונה מבחינה משפטית, ישנם קיבוצים שאצלם הסתיים תהליך השיוך מול המנהל וישנם כאלה שעוד רחוקים מכך מאוד!

במקרים בהם הסתיים תהליך השיוך- יש להוציא אישור זכויות מסודר מהמנהל ולגשת לבנק לבירור על משכנתא לבנייה.

במקרים בהם טרם הסתיים התהליך- ישנם בנקים המעניקים הלוואה לצורך הבנייה

"אז ניקח הלוואה ונתחיל לבנות!"

ממש לא! עליכם למצות את כלל האפשרויות העומדות בפניכם, עליכם לזכור, להלוואה, פרמטרים שונים ממשכנתא ויש לבחון מה מתאים לנו ומהי האפשרות הכי נוחה וכלכלית עבורנו!

להלן טבלה המסכמת בקצרה את ההבדלים הבולטים בין הלוואה למשכנתא:

 

"אבל הבנק לא יאשר משכנתא?!"

טעות! ישנם תקדימים המאפשרים לבנק כן לתת משכנתא, בעזרת הסיוע בהעמדת הערבויות של קרן קמ"ע ולאחר כמה פרוצדורות פשוטות מבחינה משפטית בשיתוף עם הנהלת הקיבוץ, נוכל להשיג משכנתא ולא הלוואה!

בעזרת פעולות כאלה ואחרות הצלחנו להגיע למשכנתא על כל המרכיבים שלה, וכך אנו עומדים שווה בשווה עם כל בונה או רוכש דירה באזור אחר בארץ!

"מה לגבי תנאי המשכנתא?"

שימו לב- תנאי המשכנתא חשובים מאוד, יש לבנות משכנתא שתתאים לנו לטווח ארוך, ומצד שני בגמישות שתאפשר לנו לשנות ולמחזר אותה, להוסיף כסף בסיום הבניה או במידה ונרצה לשפר דיור או למכור את הבית בעוד מספר שנים.